Centrum Stomatologii i Protetyki

Jak przygotować się do pierwszej wizyty dziecka
u stomatologa?

        Dziecko jako pacjent to najbardziej wymagający pacjent jakiego znamy, to pacjent wyczuwający emocje i bardzo czujny obserwator. My w gabinecie AlmaDental o tym wiemy, dlatego staramy się, aby wizyta dziecka jako pacjenta przebiegała wzorcowo. Wizytę zawsze rozpoczynamy o planowej godzinie wizyty, bo uważamy, że nie ma nic gorszego niż czekanie zbyt długo w poczekalni – taką sytuację źle znoszą dorośli a dzieci jeszcze gorzej.

       Na wizycie małego pacjenta, zawsze w obecności rodzica, tłumaczymy dziecku co będziemy robić, używając często zdrobnień i określeń zaczerpniętych z bajek. Niezbyt przez wszystkich lubiana końcówka usuwająca próchnicę zmienia się wtedy w pszczółkę Maję, a niechciana próchnica, którą musimy wygonić z zęba przemienia się w małego robaka-próchniaka, który musi zniknąć jak zła postać z bajki Disneya. Wypełnienie to u nas specjalna plastelina, którą nakładamy warstwami jak w torcie, świecąc specjalna lampą, której boja się inne robaki. 

        Mamy też żelazną zasadę, nigdy nie kłamiemy dziecka, nie używamy określeń „na pewno nie będzie bolało”, bo dzieci kłamstwa nie wybaczają nigdy, a raz zawiedzione zaufanie musielibyśmy odbudowywać bardzo długo. Dobrą współpracę przy leczeniu zawsze premiujemy nagrodą-zabawką. Całe swoje działania i zaangażowanie podczas leczenia, wykonujemy po to, aby móc małemu pacjentowi na koniec wizyty powiedzieć „do zobaczenia”. 

       U dzieci, warto jako rodzic pamiętać o zalecanych wizytach kontrolnych, które powinny być przeprowadzane co około 3 miesiące. Jeśli dziecko przychodzi na wizyty kontrolne systematycznie to ryzyko wystąpienia sytuacji bólowej związanej z zębem jest minimalne a leczenia jest wtedy bezstresowe.

Scroll to Top
Przewiń do góry
Zadzwoń
Przyjedź